„Środowisko dla pokoleń – kształtowanie postaw proekologicznych w Gminie Kępice” to nowy projekt Gminy Kępice, który od maja do końca listopada 2018 będzie realizowany dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 20 000 PLN możliwe będą do realizacji następujące zadania:
- WIEM – Wielka Integracyjna Ekologiczna Majówka
W ramach podzadania planuje się organizację imprezy o charakterze integracyjnym, której tematem przewodnim będzie szeroko rozumiana ekologia. Impreza odbędzie się w pierwszym tygodniu maja kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Na majówkę zaproszone zostaną Środowiskowe Domy Samopomocy z sąsiednich gmin. W imprezie weźmie udział około 200 osób, w tym opiekunowie poszczególnych grup. Ambasadorem imprezy będzie Środowiskowy Dom Samopomocy w Kępicach, jako grupa lokalna. Nakreślenie postaw proekologicznych jest szczególnie ważne w tychże grupach z uwagi na fakt, iż skupiają one osoby często pomijane przez społeczeństwo, m.in. osoby dotknięte niepełnosprawnością umysłową. W ramach imprezy przewidziano poczęstunek dla uczestników, nagłośnienie, animatora gier i zabaw. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. zostanie zaproszone i zorganizuje pokaz segregacji odpadów. We współpracy z lokalnym nadleśnictwem, zorganizowana zostanie lekcja z leśnikiem. Przed rozpoczęciem imprezy odbędzie się uroczysty przemarsz siedmiu grup środowiskowych domów z eko-transparentami (każdy ŚDS stworzy swój indywidualny transparent o tematyce przedsięwzięcia). Każda drużyna weźmie udział w konkursie na piosenkę ekologiczną – przed wzięciem udziału w imprezie wszystkie grupy opracują swoją własną koncepcję piosenki (tekst, melodia, kompozycja). Działanie to zostanie wypromowanie na stronach internetowych każdego ze Środowiskowych Domów Samopomocy, na stronach internetowych gmin, z których pochodzą oraz portalach społecznościowych. Gronem odbiorców wydarzenia nie będą tylko mieszkańcy lokalni ale również mieszkańcy regionu (woj. pomorskiego).
Zadanie w większości będzie finansowane ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „SamoDZIELNI”, którego realizatorem jest ŚDS w Kępicach.
W ramach niniejszego zadania sfinansujemy jedynie animatora oraz nagrody za udział w konkursie na piosenkę ekologiczną.
- Zbierz na co chcesz! Konkurs sołecki.
Wyjątkowy konkurs z nietypowym sposobem nagradzania zwycięzców z pewnością zwróci uwagę na dobro jakie niesie za sobą gospodarowanie w sposób ekologiczny, nie rujnujący naszego otoczenia. Sołectwa występujące na terenie gminy Kępice wezmą udział w konkursie w trzech kategoriach:
- Największa ilość zebranych zakrętek
- Największa ilość zebranego papieru
- Największa ilość zebranych baterii
W konkursie wezmą udział całe społeczności 17 sołectw funkcjonujących w gminie. W ten sposób, zaangażowane będzie całe społeczeństwo gminy. Stworzenie konkursu, w którym to same sołectwa zadecydują o co walczą doda motywacji do działania i zaangażowania w zbiórkę materiałów do recyklingu. W ramach każdej z trzech kategorii przewidziane są nagrody dla trzech pierwszych miejsc (9 nagród o wartości 600,00 zł). Wartość nagród wynosić będzie ok 600,00 zł. Beneficjent (gmina Kępice) po wynikach konkursu i określeniu przez sołtysów poszczególnych nagród zamówi je i wręczy zwycięskim sołectwom. Konkurs trwał będzie od 2 kwietnia do 29 czerwca 2018 r. (3 miesiące). Nagrody zostaną wręczone sołtysom podczas uroczystego zebrania podsumowującego zakończony konkurs.
- Sadzenie drzewek
Gmina Kępice, chcąc kontynuować podjęte wcześniej działania i mając na uwadze ich pozytywne efekty planuje zorganizowanie wspólnego sadzenia drzewek w miejscu zrekultywowanego składowiska odpadów w Obłężu. W ubiegłej edycji niniejszego konkursu posadzonych zostało 30 drzewek. Widząc ogromne zaangażowanie szkół oraz efekty synergii tego przedsięwzięcia, w niniejszej edycji zaplanowano posadzenie 50 drzewek obok tego miejsca. Dla uczniów szkół w gminy Kępice jest to praktyczna lekcja ekologii, w której to młodzież kreuje gminę, która ceni rozwój proekologiczny. W miejscu, które kilka lat wcześniej było symbolem degradacji środowiska nasadzonych będzie łącznie 80 drzew. Sadzenie drzew zostanie zwieńczone ogniskiem z kiełbaskami. Zakupione i przygotowane zostaną nasadzenia. W sadzenie zaangażują się również Burmistrz Kępic, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, którzy dadzą przykład postawy proekologicznej.
- Szkolenie delegatów i wyjazd studyjny
Gmina Kępice w najbliższym horyzoncie czasowym realizować będzie działania służące podniesieniu poziomów recyklingu, zapobieganiu nielegalnego wyrzucania odpadów oraz ochronie bioróżnorodności. Szczególnym działaniem jest udział gminy w konkursie Human smart cities organizowanym przez ministerstwo rozwoju. Realizacja projektów wymaga wsparcia merytorycznego od doświadczonych podmiotów. W tym celu planuje się oddelegowanie grupy 20 reprezentantów gminy, w tym radnych, pracowników kluczowych firm, pracowników publicznych do wyjazdu studyjnego oraz na szkolenie z zakresu edukacji ekologicznej. Rozwój ekologiczny w gminach i firmach spoza regionu zainspiruje władze lokalne do podejmowania podobnych działań na własnym gruncie. Zorganizowane dwudniowe szkolenie w zakresie ekologii, w tym gospodarki odpadami pomoże w przyszłości podejmowaniu decyzji zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. W ramach wyjazdu studyjnego planujemy zobaczyć m. in. spalarnię odpadów o zamkniętym obiegu, w której zanieczyszczenia nie wydostają się do środowiska.
Szkolenie będzie dwudniowe i trwało będzie 12 godzin. Weźmie w nim udział 20 osób. Każdy
z uczestników otrzyma materiały szkoleniowe oraz będzie miał zapewniony poczęstunek.
Z doświadczenia projektodawcy wynika, iż najlepsze działa, które przynoszą długotrwałe efekty, prowadzone są przez zgrany zespół ludzi, który potrafi wspólnie i sprawnie podejmować trafne decyzje. Aby tak się stało w Gminie Kępice, planowane szkolenie odbędzie się w formule wyjazdowej. Z dala od pracy, codziennych obowiązków, uczestnicy szkolenia bez dodatkowych obciążeń będą mogli zdobyć ważną wiedzę z zakresu ekologii. Fakt organizacji szkolenia w wyżej opisanej formule dodatkowo zintegruje lokalnych liderów i osób działających na rzecz ochrony środowiska. Będzie to bez wątpienia jedną z najważniejszych wartości dodanych przedsięwzięcia.