Pierwszy etap już zrealizowano. Wnioski z diagnozy sukcesywnie poszerzają ofertę kulturalną w Gminie Kępice.
Od marca tego roku w naszej gminie realizowany jest projekt pn. „Blisko”. Głównym jego celem jest uatrakcyjnienie oferty kulturalnej i uczynienie naszej biblioteki trzecim (zaraz po domu i pracy) miejscem, w którym chętnie spędzamy czas. – Na ten cel pozyskaliśmy ponad 115 tysięcy złotych, a wartość całego projektu opiewa na niemal 130 tysięcy. Jego realizacja potrwa do jesieni 2023 roku – informuje Marta Borodziuk, dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Kępice. Pierwszy etap projektu już zrealizowano. To przede wszystkim cykl szkoleń i warsztatów dla pracowników naszej instytucji kultury. Chodzi przede wszystkim o podniesienie szeroko rozumianych kompetencji. Dotychczas skupiono się na warsztatach z kreatywnego działania i pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych. Pracownicy biblioteki gościli też w Wolsztynie, gdzie uczestniczyli w wyjeździe studyjnym dotyczącym funkcjonowania Kina za Rogiem. Samorządowcy naszej gminy chcą, aby takie kino funkcjonowało także w Kępicach – w Centrum Przesiadkowym w budynku dworca PKP. – Co ważne, w ramach projektu wraz z naszymi partnerami stworzyliśmy diagnozę potrzeb mieszkańców dotyczących oferty kulturalnej. Pierwsze wnioski z tej diagnozy już wprowadziliśmy w życie – mówi Dorota Krumplewska, koordynator projektu. Z diagnozy przeprowadzonej za pomocą ankiet wśród mieszkańców gminy wynika, że w lokalnej ofercie powinny funkcjonować zajęcia kreatywne, taneczne, teatralne, nauka gry na instrumentach, zajęcia z rysunku, ceramiki, czy koło szachowe. – I one już działają. Oczywiście, czasem pojawiają się problemy dotyczące znalezienia odpowiedniego instruktora, ale staramy się szybko i sprawnie odpowiadać na potrzeby naszych mieszkańców – dodaje koordynatorka. W ramach realizowanego projektu zakupiono także niezbędne materiały do prowadzenia zajęć i warsztatów. Drugi jego etap rozpocznie się w styczniu 2023 roku i potrwa do listopada. Jak podkreślają pracownicy biblioteki, obejmie kontynuację dotychczasowych działań, ale pojawią się także nowe elementy. – Zorganizujemy konkurs na inicjatywy oddolne. Zrealizujemy dwa przedsięwzięcia, zaproponowane przez samych mieszkańców – zapowiada Dorota Krumplewska. Szczegóły konkursu oraz regulamin, zostaną udostępnione na początku roku.
Partnerami projektu są Spółdzielnia Socjalna „Razem” i „Zielony Punkt”, Zespół Szkół w Kępicach, Uniwersytet Trzeciego Wieku, KOSiR i Szkoła Podstawowa Warcinie.
Zadanie realizowane jest w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fot. Pracownicy kępickiej biblioteki podczas jednego z warsztatów.