Dziś Ich dzień

3 grudnia 2022 10:00

Dzięki wielu projektom są coraz bardziej aktywni i chętni do działania. Dziś mają swój dzień.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. – To wyjątkowy moment, aby podkreślić, że osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami są wśród nas i dzięki wielu działaniom są coraz lepiej widoczni, a ich potrzeby szerzej spełniane  – mówi Marzena Piszko – Bojaryn z Urzędu Miejskiego w Kępicach. Na przestrzeni ostatnich lat, udało się wiele zrobić, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły pełniej korzystać z różnego rodzaju usług oraz oferty publicznej. Co więcej, znacznie zwiększa się świadomość społeczna na temat niepełnosprawności i sam stosunek do tych osób.  – W codziennej pracy zauważam coraz więcej otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Widzę, że jest w ludziach coraz więcej empatii, wyczucia, a przede wszystkim wiedzy – zauważa Tomasz Zagrajek, kierownik kępickiego OPS.

W Gminie Kępice realizowanych jest wiele działań mających na celu poprawę życia osób z niepełnosprawnościami, ale także wspomaganie ich rodzin. Corocznie pracownicy naszego Ośrodka Pomocy Społecznej zdobywają środki na realizację niezwykle pomocnych programów – to m.in. projekt „Asystent Osoby Niepełnosprawnej”, czy „Opieka Wytchnieniowa”.  – W tym pierwszym chodzi o wsparcie osób mniej samodzielnych w czynnościach dnia codziennego, a w drugim o odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa – przypomina Tomasz Zagrajek. W 2022 roku na te cele pozyskano niemal pół miliona złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W grudniu tego roku swój jubileusz świętuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Kępicach. To już 11 lat olbrzymiego wsparcia, które otrzymują nasi mieszkańcy. Oferta domu jest bardzo szeroka i dostosowana do potrzeb podopiecznych. To przede wszystkim nauka prawdziwego życia, ale także edukacja, zabawa, czy integracja.

Od niemal dwóch lat funkcjonuje usługa door to door. Dzięki niej, osoby o ograniczonej mobilności mają szansę korzystać z bezpłatnego transportu do różnego rodzaju usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania. W tym czasie z usługi skorzystało niemal 500 osób, a samochód każdego dnia pokonuje średnio 300 kilometrów.

Mamy na uwadze różnorodne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko działania miękkie, ale także inwestycyjne. Dlatego zdobywamy także środki na likwidację barier architektonicznych – dodaje Marzena Piszko – Bojaryn. Dzięki temu przy budynkach mieszkalnych (komunalnych) powstają udogodnienia w postaci choćby podjazdów, szerszych drzwi, a nawet specjalnej platformy. Kupowany jest także niezbędny sprzęt do świadczenia usług w postaci m.in. wózka inwalidzkiego, schodołazu, czy torby medycznej.

W ostatnim czasie gmina pozyskała również 100 tysięcy złotych na poprawę dostępności usług publicznych.   W ramach zaplanowanych prac, zostaną wymienione wewnętrzne drzwi na parterze budynku urzędu wraz z poszerzeniem otworów drzwiowych. Będą one w kolorystyce kontrastowej względem ścian z odpowiednio przystosowanymi klamkami. Na korytarzach zostaną zainstalowane tabliczki i piktogramy na temat rozkładu pomieszczeń w budynku.  To rozwiązanie ułatwi poruszanie się po urzędzie osobom niedowidzącym i mającym problemy poznawcze. W ramach działań poprawiających dostępność informacyjną, zostanie także zmodernizowana strona internetowa Gminy Kępice.  Teraz ma stać się prostsza i bardziej intuicyjna, a przede wszystkim ma być w pełni przygotowana na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Będzie można z niej w pełni korzystać na wszystkich urządzeniach mobilnych, a wszystkie komunikaty i informacje będą czytelnie zaprezentowane i łatwe do odszukania.

W 2023 roku zostanie otwarte Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Kępicach.  Ten dwukondygnacyjny budynek z windą, salami do rehabilitacji, spotkań, pokojami mieszkalnymi będzie przeznaczony na całodobowy pobyt dziesięciu osób i dzienny pobyt kolejnych piętnastu osób. Będzie to prawdziwy dom dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to blisko 3,5 miliona złotych. Środki w ramach ministerialnego programu „Centra Opiekuńczo – Mieszkalne” w połączeniu z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych pozwolą na pokrycie tej inwestycji w stu procentach.

Zdajemy sobie sprawę, że potrzeb jest wiele i ciągle pojawiają się kolejne. Podjęte już działania pozwalają osobom dotkniętym niepełnosprawnością i ich rodzinom na bardziej samodzielne funkcjonowanie, lepiej dostosowaną opiekę, a wreszcie bardziej  komfortowe życie – podsumowuje Marzena Piszko – Bojaryn.

Galeria