Polski rząd wprowadził możliwość skorzystania z ulg cenowych na prąd. Trzeba jednak pamiętać, że to po naszej stronie leży obowiązek złożenia stosownego oświadczenia.
Zamrożenie cen prądu w 2023 r. dla limitów 2000 kWh, 2600 kWh, 3000 kWh wprowadza ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Roczne limity w 2023 r. dla gwarantowanej ceny prądu zostały ustalone w następujący sposób:
- 2000 kWh (osoby fizyczne),
- 2600 kWh (dla osoby niepełnosprawnej i jej rodziny),
- 3000 kWh (prowadzący gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej),
- 3000 kWh (posiadacz Karty Dużej Rodziny i jego rodzina).
Osoby uprawnione do wyższych limitów niż 2000 kWh zostały zobligowane do złożenia dostawcy energii „oświadczenia o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego”.
Należy je złożyć uprawnionym podmiotom:
- przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną lub
- przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej
Uwaga: podstawowy limit 2000 kWh nie wymaga składania oświadczenia.
Oświadczenie składa się dla limitów 2600 kWh i 3000 kWh.
Osoby niepełnosprawne składają oświadczenie zakładom energetycznym, ale nie załączają do oświadczenia kopii orzeczenia o niepełnosprawności.
Należy jednak pamiętać, że zakład energetyczny może żądać przedstawienia do wglądu orzeczenia o niepełnosprawności w celu weryfikacji.
Limit 2600 kWh przysługuje osobie posiadającej:
- orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie, o którym mowa w art. 5 pkt 1, 1a lub 2 albo art. 62 ust. 2 pkt 1 lub 2 albo ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wystarczy, że dokumentem posługuje się jeden z domowników.
W przypadku rolników w oświadczeniu należy podać:
- numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,
- nazwę organu podatkowego, który wydał ww. decyzję,
- załączyć kopię decyzji.
W przypadku rodzin wielodzietnych: odbiorca uprawniony przekazuje numer Karty Dużej Rodziny i załącza kopię tej Karty. Przedsiębiorstwo energetyczne może żądać przedstawienia do wglądu od tego odbiorcy ważnej Karty Dużej Rodziny w celu weryfikacji danych.
Należy pamiętać, że oświadczenie o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie za odbiorcę uprawnionego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Odbiorcy uprawnieni składają oświadczenie niezwłocznie po spełnieniu przesłanek, nie później niż w terminie do 30 czerwca 2023 r. W przypadku osób, które nabędą prawo do taniego prądu w 2023 r. termin wynosi 30 dni (np. od dnia otrzymania Karty Dużej Rodziny po urodzeniu trzeciego dziecka w 2023 r.).
Oświadczenie można złożyć także drogą elektroniczną. Co do zasady, oświadczenie, składa się na piśmie, w postaci papierowej lub elektronicznej.
W przypadku oświadczenia w postaci papierowej opatruje się je podpisem własnoręcznym i składa osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego albo listownie.
Oświadczenie złożone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wzór oświadczenia dostępny jest na stronach internetowych przedsiębiorstw energetycznych.
W przypadku wątpliwości, można w tej sprawie kontaktować się z pracownikiem Urzędu Miejskiego w Kępicach – Markiem Jaskólskim (tel. 59 857 66 21, wew. 58).