Niezwykła atmosfera, tradycje i wspólne dziękczynienie. Tegoroczne dożynki już za nami.
Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji przyciągnęły do Ciecholubia wielu mieszkańców i gości z okolicznych gmin. Plac dożynkowy wypełnił się licznymi stoiskami, a zdecydowany prym wiodły te przygotowane przez nasze sołectwa.
Uroczystości rozpoczęły się w południe, Mszą Dziękczynną celebrowaną przez księdza proboszcza Bogdana Wójcika. – To wspaniałe święto, w którym dziękujemy za dary ziemi. Podtrzymujemy wielowiekową tradycję, ciesząc się z obfitości i różnorodności jakie daje nam ziemia. Swoją szczególną uwagę kierujemy dziś w stronę rolników, którzy swoją ciężką pracą zapewniają nam byt – mówił w homilii ksiądz Wójcik. Mieszkańcy złożyli dary ołtarza – chleb, zboża i zioła, miód oraz owoce.
Korowód świętujących pod przewodnictwem Kępickiej Orkiestry Dętej przeszedł na plac dożynkowy, udekorowany licznymi wieńcami i tradycyjnymi ozdobami. Starostowie Dożynek – Państwo Aldona Kiełpińska i Andrzej Stelmach przekazali na ręce samorządowców chleb. – Obiecujemy podzielić go sprawiedliwie – zobowiązali się Magdalena Majewska i Marek Busłowicz. Samorządowcy wraz z Sołtysami częstowali pięknie wypieczonymi bochenkami wszystkich dożynkowych gości.
– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego ważnego dla nas święta. Jestem wdzięczna, że wspólnie dbamy o naszą tradycję. Dziękuję rolnikom za trud wykonanej pracy, którą bardzo doceniamy w naszej Wspólnocie. Dziękuję sołectwom, kołom gospodyń za wspaniałe potrawy i przetwory, którymi dzisiaj możemy się cieszyć – mówiła Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic.
Dyrektor Biura Poselskiego Piotra Müllera odczytała list dedykowany uczestnikom uroczystości.
–Dożynki są świętem polskiej wsi, które wieńczy niełatwy okres prac żniwnych i polowych. Dlatego chcę dziś wyrazić głęboką wdzięczność rolnikom za chleb, ich ciężką pracę, która w obliczu zmiennej aury zasługuje na największy szacunek – napisał Minister Müller. Swoje słowa uznania przekazała także Danuta Wawrowska, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego.
W trakcie całego dnia na scenie wystąpiło wiele zespołów ludowych i biesiadnych. To m.in. zespół Babiniec, Ale Babki, Świerzowianki, Ciecholubianki, Chór Półnuta, Kępiczanki oraz niezawodna Kępicka Orkiestra Dęta. Ponadto mogliśmy wysłuchać solistów Katarzyny Palki i Janusza Sajdaka. Całą imprezę poprowadził znany w regionie artysta Grzegorz Gurłacz.
Tradycyjne dożynki oczywiście wypełnione są licznymi zabawami i konkursami. Nie inaczej było w tym roku. Dla przedstawicieli sołectw przygotowano konkurencje na wesoło – m.in. kręgle (rzut kapustą do butelek), taniec z książką na głowie, czy nawlekanie gości na nici. W tym konkursie najlepszymi okazali się zawodnicy z Sołectwa Darnonwo. Na podium znaleźli się także zawodnicy z Osiek i Żelic.
Komisje konkursowe oceniły także wieńce. W kategorii na ten tradycyjny, pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Bronowo; drugie – Sołectwo Mzdowo; trzecie – Sołectwo Obłęże. Wyróżnienie zdobyły Sołectwa Ciecholub i Barcino.
W kategorii na wieniec niekonwencjonalny, pierwsze miejsce przypadło Sołectwu Żelice; drugie Przytocku, trzecie zaś zdobyło Sołectwo Osowo.
Zorganizowano także konkurs kulinarny, w którym oceniano dania wykonane z drobiu. Tu najlepszą potrawę wykonało Sołectwo Przytocko. Drugie miejsce otrzymało Sołectwo Barwino i Bronowo, trzecie miejsce KGW Wszechstronne, a czwarte KGW Korzybie. Wyróżnienia zdobyło także KGW z Przytocka oraz Sołectwo Korzybie.
Wczesnym wieczorem samorządowcy wręczyli wszystkim wyróżnionym nagrody. – To był wspaniały dzień, wypełniony licznymi atrakcjami. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i włączenie się w organizację dożynek – mówiła Marta Borodziuk, dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Kępice.
Dożynki zakończyły się zabawą taneczną i wspólną biesiadą do późnych godzin.
Pełna galeria zdjęć dostępna jest na naszym profilu Fb, w albumie Dożynki Gminy Kępice 2022.