Dzięki programowi „Poznaj Polskę” zwiedzili wiele, ważnych miejsc. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę.
To już kolejny rok, w którym uczniowie z naszych szkół skorzystali z programu „Poznaj Polskę”. – W tej edycji środki finansowe przyznano dla 3 szkół z terenu naszej gminy. To Szkoła Podstawowa w Kępicach, Korzybiu i Warcinie – informuje Andrzej Wieliczko, kierownik Biura Obsługi Szkół w Urzędzie Miejskim w Kępicach. Całkowity koszt zrealizowanych wycieczek to blisko 62 tysiące złotych, z czego dofinansowanie z programu to ponad 45 tysięcy złotych. Przed wakacjami młodzież wyruszyła w drogę. Zespół Szkół w Kępicach zorganizował 3 wycieczki. – Łącznie skorzystało aż 104 uczniów, dla których zwiedzanie ciekawych miejsc było ważnym doświadczeniem – mówi Jacek Plutowski, dyrektor placówki. Część z nich uczestniczyła w trzydniowym wyjeździe do Krakowa, Tyńca, Wadowic. Inni mieli okazję zwiedzić Gdynię, a młodsze klasy odwiedziły Będomin i Wdzydze Kiszewskie. Szkoła Podstawowa w Korzybiu zorganizowała dwie, jednodniowe wycieczki. – Uczniowie z klas IV-VIII odwiedzili Gdynię, gdzie zwiedzili m.in. Centrum Nauki „Experyment”, Uniwersytet Morski, czy żaglowiec „Dar Pomorza”. Z kolei klasy I-III odwiedziły Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – wymienia Jacek Rzepiński, dyrektor korzybskiej szkoły.
Z kolei 32 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Warcinie odwiedziło najważniejsze miejsca naszej stolicy. Program wyjazdu był niezwykle bogaty i umożliwił młodzieży zwiedzenie m.in. Łazienek Królewskich, Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego, Muzeum Polin, Stare Miasto, a nawet odwiedzić Centrum Nauki Kopernik. – To niezwykle cenna inicjatywa. Uczniowie poznają polską historię u boku specjalistów i przewodników. Konfrontują swoją wiedzę teoretyczną z rzeczywistością – kontynuuje Roman Seta. Jak podkreślają pedagodzy, takie wycieczki to nie tylko nauka historii, ale też nauka umiejętności odnalezienia się w nowym miejscu.
Program „Poznaj Polskę” jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.