Panteon odzyska blask!

10 maja 2022 11:47

Gmina Kępice zdobyła środki na renowację ważnego zabytku.

To znakomita wiadomość. Biesowicki panteon doczeka się prac konserwatorskich, które przywrócą mu dawny blask. Cieszymy się, że nasz wniosek zyskał aprobatę ministerstwa – mówi Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu właśnie opublikowało listę przyznanych środków dla zadań w ramach projektu „Ochrona zabytków 2022”.  Na renowację panteonu w Biesowicach przyznano 70 tysięcy złotych, a wartość wszystkich prac restauratorskich wyniesie około 160 tysięcy złotych.

Przypomnimy, że panteon jest jednym z najciekawszych,  a jednocześnie dobrze zachowanych zabytków na terenie Gminy Kępice. Obiekt powstał w 1924 roku dla uczczenia pamięci 19 żołnierzy z okolicznych wsi, którzy zginęli na frontach I Wojny Światowej Rosji, Francji i Rumunii. Na każdej z kolumn wyryte jest imię i nazwisko poległego. Biesowicki panteon ma kształt nawiązujący do tradycji rzymskich. – Od wielu lat jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i rowerzystów. Pozwala ono na szerzenie wiedzy historycznej naszych ziem, ale też kształtowania świadomości i tożsamości lokalnej – podkreśla Burmistrz Majewska.

W ramach planowanej inwestycji mury i posadzki zostaną oczyszczone z glonów i nalotów odpowiednio dobraną metodą. – Co ważne, wykonamy rekonstrukcję zadaszenia panteonu o konstrukcji stalowej, która zostanie pokryta blachą tytanowo – cynkową. Przewidziano także wykonanie izolacji pionowej wokół fundamentów budowli – wymienia Karolina Brzezińska – Ugorek, współautorka wniosku, który został przygotowany wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Warcino. Ponadto wokół biesowickiego obiektu wpisanego do rejestru zabytków, zostaną wykonane prace porządkowe oraz podkrzesanie gałęzi drzew znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Panteon jest budowlą z białego wapienia, ufundowaną przez Ernesta von Zitzewitz. Co ciekawe, nazwiska poległych mieszkańców na kolumnach uzupełnione są o informacje czym zajmowali się przed walką na froncie. To m.in. woźnica, robotnik rolny, murarz, kowal, stolarz, młynarz, nauczyciel. Panteon pierwotnie pokryty był kopułą, niestety nie dotrwała ona do obecnych czasów.

Jesteśmy przekonani, że biesowicki panteon odzyska wkrótce swój dawny blask, a przede wszystkim na nowo ożywi pamięć o historii tych ziem i będzie miejscem jeszcze chętniej odwiedzanym przez mieszkańców regionu i turystów – dodaje Magdalena Majewska.

Galeria