Gmina Kępice realizuje projekt pt: „Ochrona Bioróżnorodności – Edukacja Ekologiczna mieszkańców Gminy Kępice”, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Celem projektu jest wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców gminy Kępice w temacie bioróżnorodności, głównie w zakresie zagrożeń jakie niesie rozprzestrzeniania się i inwazja Barszczu Sosnowskiego.
Cele szczegółowe zadania:
- Kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców gminy Kępice;
- Wzrost poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne;
- Uwrażliwienie mieszkańców gminy Kępice na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego;
- Upowszechnianie idei zasad zrównoważonego rozwoju i kształtowanie nowych przyzwyczajeń, modelu życia we współczesnym świecie;
- Motywowanie mieszkańców do pogłębiania wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska;
- Upowszechnianie wiedzy o problemach ochrony środowiska i ekologii;
- Aktywizowanie mieszkańców gminy Kępice do podejmowania rozważnych działań dla dobra człowieka i otaczającej go przyrody;
- Uświadamianie mieszkańcom gminy skutków działalności człowieka na stan środowiska naturalnego oraz w konsekwencji wpływu środowiska na zdrowie ludzi.
Planowane zadania projektu:
- Organizacja i realizacja konkursów ekologicznych – 04-06.2016
Konkursy ekologiczne w temacie bioróżnorodności ekologicznej:
Przedszkola i zerówki – konkurs plastyczny
Klasy I-III – konkurs na najlepszy plakat
Klasy IV – VI – konkurs na najlepszą prezentację multimedialną
Gimnazjum – Klasy I-III – konkurs na najlepszy film edukacyjny
Konkurs dla nauczycieli:
Konkurs na opracowanie konspektu nauczania w temacie bioróżnorodności ekologicznej wraz ze scenariuszem lekcji.
- Rodzinny Piknik Ekologiczny – 05.2016
Piknik zorganizowany zostanie w maju 2016 r, w miesiącu, w którym to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności.
Kampania informacyjna dla mieszkańców Gminy Kępice: 04-11.2016
W ramach kampanii informacyjnej planuje się opracowanie i kolportaż broszury edukacyjnej na temat ochrony bioróżnorodności – jej znaczenia dla gminy Kępice (przede wszystkim z uwagi na fakt zainfekowania Barszczem Sosnowskiego 13 miejscowości z terenu gminy), zagrożeń płynących w przypadku braku podejmowania działań, w tym dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Broszura rozdysponowana będzie przez spółdzielnię socjalną działająca na terenie Gminy Kępice – co wzmocni rolę sektora ekonomii społecznej.
W bezpłatnej gazecie opracowywanej przez Gminę Kępice „PULS KĘPIC” ukaże się artykuł w tematyce ochronie bioróżnorodności i jej znaczenia dla środowiska.
Planujemy również opracowanie i postawienie 20 tablic edukacyjnych, które zostaną umieszczone na terenie całej Gminy Kępice, w miejscowościach zainfekowanych Barszczem Sosnowskiego (w niektórych z nich roślina rośnie w kilku miejscach). Tablice będą uczyły m. in tego jak wygląda Barszcz Sosnowskiego oraz jakie zagrożenia dla życia i zdrowia zwierząt oraz ludzi niesie. Zlokalizujemy je w miejscach najbardziej widocznych, tak aby każdy kto może zetknąć się z tą niebezpieczną rośliną, zapoznał się z jej negatywnym działaniem na środowisko. Działanie to zapewni trwałość wdrożonego projektu.
Całkowity koszt kwalifikowany projektu to 43 600,00 PLN, z czego 40 000,00PLN stanowi dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Strona internetowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku: